Podcasten Patric på Dolor pratar utmattning, depression och smärta hittas i din poddspelare.

Podcasten Patric på Dolor pratar utmattning, depression och smärta hittas i din poddspelare.

Pasta med fläskytterfilé och örtig sås

Pasta med fläskytterfilé och örtig sås

Pasta med fläskytterfilé och örtig sås är tre delar med uteslutande fördelar.

  • Pasta är smidigt (Men det går säkert utmärkt att äta med ris också, för den som föredrar det!)
  • Fläskytterfilé är billigt och absolut gott nog för att göra bra mat av – så både kvinnor, barn och hundar blir himla glada!
  • Gräddiga, kletiga härliga såser med massa örter, lök och godsaker är både GOTT och säkert tveklöst bra för dig!

Så, här är en rätt jag gör lite nu och då men på ganska varierande sätt. Så här får det bli till att du får hitta ditt sätt du gillar bäst utifrån mitt höftande. Om man ska vara krass så är det nog uteslutande så att jag höftar när jag gör det här, så här har du mitt recept just så – på en höft – så får du experimentera och se vad du gillar. Sås tänker jag ändå görs så. Man gör lite, börjar med en bas av vad som borde vara gott och det man vill ha i och sen går man över till att man smakar och ser vad det blev, och redigerar det hela allt eftersom.

Pasta med fläskytterfilé och örtig sås 20221020 182519

(Exempel på) ingredienser

1 Kg fläskytterfilé

Smör

500g bacon

500 ml grädde

Lök om man gillar det.

En skvätt vatten, vin eller mjöd.

En msk

Senap

Pesto

Kalvfond

En dryg halv matsked

Enbär

Rosépeppar

En tsk

Rosmarin

Svartpeppar

Dragon

Pasta med fläskytterfilé

1 kg fläskytterfilé

Putsar man den noga så hunden får ordentligt och så kvinnor och barn blir glada så är det ibland lite för lite för 4… om jag är en av dem.

Antingen stekta i tjocka nog skivor i smör eller så får den mysa i ugnen på 175 grader i någon timme eller två tillsammans med en rejäl klick smör.

Sås

Utgå mer än gärna från steksky eller det som går att hälla ur grytan när du gjort köttet i ugnen.

Stek bacon.

Vill man så kan man när baconet är krispigt och härligt kanske stoppa i en lök eller två… beroende på köttmängd och framför allt om man gillar lök. Röd, gul eller purjo är en smaksak. Här går ju också att få till lite vitlök om man vill. Stek i så fall LÖK först och den vita varianten efteråt. Den är inte så god om den får tillagas för länge och bränns lättare än de större bitarna.

Spara allt i stekpannan och häll i lite vatten för att koka loss det som eventuellt fastnat i botten. Pluspoäng om du här istället stoppar i en ordentlig skvätt vitt vin… eller som jag föredrar, mjöd.

Alternativt lyfts baconet ur pannan innan löken och används som strössel uppepå alltihop vid matbordet.

Bacon, lök och vatten eller vin får tillskott av grädde och allt som ger smak innan det kokas ihop i några minuter och går som färdig maträtt.

Behöver det redas stoppar man någon slags stärkelse i kall vätska och får ner det i såsen under omrörning.

För en SMAKRIK sås används:

500g bacon

500 ml grädde

En skvätt vatten

En msk

Senap

Pesto

Kalvfond

En dryg halv matsked

Enbär

Rosépeppar

En tsk

Rosmarin

Svartpeppar

Dragon

Men vill man hellre göra sin sås av någon creme fraiche eller philadelphiaost med smak så kan det vara en god idé. Byt, blanda eller kompromissa då med grädden när du försöker få till en lagom såsig konsistens.

Det har också hänt att det i slutet vänds ner äggulor i slutet, för att göra en lite mindre barnmats-gäggig variant och mer mot carbonara… Om än inte allt för mycket däråt.

När såsen är klar

Så får gärna lagom stora bitar kött vara där i någon minut eller tre för att du ska få jämn värme på det hela.

Så har inte pastan stått och väntat på såsen. Sås väntar på pasta, inte tvärt om.

Pasta med fläskytterfilé och örtig sås 400894796 246087484956985 6536536029784253763 n
Häromdagen när jag skulle ta bild på sagda ungefärliga rätt så blev det… nästan en bra bild. Jag är inte alltid helt fokuserad på att matblogga, så ibland hinner jag äta upp innan jag tar bild.

Lämna ett svar

Upptäck mer från Dolor

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa